Beleremeg a fld, ha az elefntok beszlnek
Ha egy elefnt lp egyet, az emberek bizony felkapjk fejket, s nyilvnvalan a tbbi elefnt is rzkeli a kisebb fldrengst. A legjabb kutatsok most arra engednek kvetkeztetni, hogy melk bartaink lbkrmeiket hasznljk, hogy akr 32 km tvolsgbl zeneteket kldjenek egymsnak. Radsul nemcsak tartzkodsi helyket jelezhetik ily mdon, hanem bizonyos rzelmeket is ki tudnak fejezni a szeizmikus hullmok segtsgvel.
A Stanford University legjabb tanulmnya szerint az elefntok lb- (illetve pata-)dobbantsokat hasznlnak mintegy "szeizmikus kommunikciknt"; a talaj emberi fl ltal nem rzkelhet rezgseivel zennek egymsnak. "Az a tny, hogy valban rzkelik a talaj ltal kzvettett zeneteket, radiklisan megvltoztatja eddigi nzeteinket az elefntok un. kommunkikcis tvolsgt illeten." - mutatott r egy interjban Caitlin O'Connell-Rodwell, a Stanford Center for Conservation Biology kutatja. "Sokkal nagyobb tvolsgokbl kpesek kommuniklni, mint eddig gondoltuk."
O'Connell-Rodwell decemberben publiklt tanulmnya j fnyt vet az elefntcsordk zenetkldsi, dvzl s figyelmeztet szoksaira s kpessgeire. Az elefntok klnbz csoportjait tanulmnyozva Afrikban s Indiban szabadon, valamint texasban fogsgban, a Stanford kutatja szmos utalst tallt az elefntok magasan fejlett szeizmikus jelzsrendszerre, melyet alacsony frekvencij hangok, s lbdobogs idz el a fldben.
Ms llatok - a vakondokok s fkk klnbz fajtitl a rovarokon, halakon t a hllkig - szintn hasznlnak szeizmikus jelzseket trsaik s a zskmny keressekor, vagy terletk megjellsekor. Az elefntok szeizmikus kommunikcija azonban sokkal sszetettebb, s nagyobb tvolsgok thidalsval is mkdik.
O'Connell-Rodwellk a klnbz hanghatsokat, a lbdobogstl az dvzl hangokig, gy reprodukltk, hogy azt szeizmikus rezgsek formjban tovbbtsa a fld; gy vizsgltk meg, hogy vajon "nem hallhat" hangok esetn is gy viselkednek-e az llatok, mint normlis esetben.
Az eredmnyek azt mutatjk, hogy az elefntok - klnsen a nstny egyedek - szlelik a jelzseket, s reaglnak r. "Nagyon valszn, hogy a lbukkal, pontosabban lbkrmeikkel rzik meg ezeket a fldalatti vibrcikat." - ecseteli O'Connell-Rodwell. "A szeizmikus hullmok a krmkn keresztl a csontok segtsgvel jutnak el a flbe. Az is lehetsges, hogy az orrmnyuk rzkeny a rezgsekre, vagy esetleg a kt dolog kombincija segti ket az szlelsben." Korbbi elefnttanulmnyok kimutattk, hogy ezek az llatok kpesek rendkvl alcsony - 20 Hz krli - hangok kibocstsra is, amik idelis krlmnyek kzt 10 km tvolsgra is eljuthatnak. A ksbbi kutatsok szerint ezek a morajlsok szeizmikus visszhangokat okoznak a talajban, amik nagyobb tvolsgokra is eljuthatnak.
Ezeket a "vibrcikat" az elefnt lbdobogssal, s flcsapkodssal is elidzheti, amiket veszly szlelsekor a vdekez mechanizmus rszeknt szoktak hasznlni. "Matematikai modellezssel arra az eredmnyre jutottunk, hogy ezek a szeizmikus jelek 16-32 km tvolsgra is eljuthatnak a talajban." - sszegezte O'Connell-Rodwell. Hozztette, hogy a jelenlegi eredmnyek szerint a szeizmikus jelzsek alapinformcikat hordoznak nemcsak az elefnt helyrl, hanem hangulatrl, rzseirl is. gy az egyedek bizonyos tvolsgon bell flelmet s dht tudnak kifejezni. "F clunk, hogy hangja s szeizmikus jelei alapjn meg tudjuk klnbztetni az egyedeket" - jelentette ki a kutat.
Az angolai elefntok viselkedsnek megfigyelse kimutatta, hogy a szeizmikus jelzsek sokkal tvolabb is eljuthatnak, mint azt gondoltuk; a szomjas elefntcsordk mr 160 km tvolsgrl rzkelik az gzengst, s elindulnak fel. O'Connell-Rodwell szerint a szeizmikus kommunikci bizonytkait megtalltk zsiai s afrikai, vadon l elefntoknl is, (teht nemcsak a fogsgban tartott egyedeknl), s ez kzelebb visz minket a vadon l llatok kommunikcijnak megrtshez. "Ez valban megnyithatja a kapukat a tbbi emls fel. Kivlasztottuk a leg magtl rtetdbb llatot - hiszen az elefnt a legnagyobb s legnehezebb - s most, hogy megvan a bizonytk, keressk a kommunikci e fajtjnak lehetsgt az orrszarvaknl, blnyeknl s az oroszlnoknl is."
Forrs:
Zldmagazin
|